Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom jak dbać o hortensje

Jak dbać o hortensje?

Data publikacji 12 lipca 2022

Hortensje ustawicznie zyskują na popularności w polskich ogrodach. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż rośliny te cechują się wyjątkowymi walorami estetycznymi. Istnieje wiele odmian hortensji. Z tej przyczyny można dopasować którąś z nich do każdego ogrodu. Największą zalet krzewów hortensji jest to, że jej okres kwitnienia trwa wyjątkowo długo, przez co upiększa ona ogród zarówno efektywnie jak i efektownie. Jeśli jeszcze nie wiesz, jakich warunków i pielęgnacji potrzebuje ta roślina, to z tego artykułu dowiesz się jak dbać o hortensje!

Jak dbać o hortensje – odpowiednie stanowisko

Ogólnie czują się one najlepiej w miejscach półcienistych, ale istnieją pewne odmiany, którym nie przeszkadza duża ilość słońca. Stanowisko hortensji powinno być dobrze osłonięte przed wiatrem. Wymagają one podłoża, które jednocześnie jest kwasowe i przepuszczalne. Dlatego posadzenie ich w ciężkiej glinie skończy się dla nich na pewno źle. Jeżeli chcemy posadzić hortensje w mało urodzajnej ziemi, to warto wykopać im większy dołek oraz stale je zakwaszać za pomocą kory lub kompostu. Jeżeli za to chcielibyśmy jednak, żeby przyjęły się dobrze na terenie gliniastym, to konieczne będzie usunięcie nadmiaru wilgoci. Zrezygnowanie z odwodnienia lub drenażu skończy się najprawdopodobniej zgniciem korzeni. W efekcie roślina nie będzie miała możliwości pobierania składników odżywczych z gleby i zacznie obumierać. Hortensja bukietowa jest w pewnym stopniu bardziej odporna na złe warunki niż inne jej odmiany. Bez względu jednak na wybraną hortensję najlepiej jest zapewnić jej najlepsze warunki jakie tylko możemy.

Jak szybko rośnie hortensja?

Hortensja w odmianie bukietowej jest rośliną szybko rosnącą. Dwuletnie lub trzyletnie sadzonki mogą urosnąć nawet do 1m wysokości. To, czy roślina urośnie dalej, zależy od odpowiedniej pielęgnacji rośliny i od konkretnego rodzaju hortensji. Nie warto unikać podcinania ani kupować dużych sadzonek. Młodsze rośliny przyjmują się dużo lepiej, a wzrost rośliny i tak postępuje wyjątkowo sprawnie. Oczywiście ostateczny wzrost krzewów hortensji zależy od konkretnych jej odmian. Aby roślina odpowiednio się rozwijała jest także konieczne , żeby sadzić ją w odpowiednich warunkach atmosferycznych.

Pielęgnacja hortensji

Potrzebują one podczas kwitnienia dużych ilości wody, ale jednocześnie należy zachować ostrożność, aby ich nie przelać. Istotne jest także obfite podlewanie tych roślin w okresie suszy. Tylko w okresie wegetacji można zmniejszyć częstotliwość podlewania. Warto także pamiętać o stosowaniu odpowiednich nawozów. Aby posiadać obficie kwitnące hortensje o pięknej barwie konieczne może być stosowanie nawozów mineralnych, ale jeżeli w Twoim ogrodzie ziemia jest wyjątkowo żyzna, to naturalne nawozy mogą okazać się wystarczające. Należy obserwować reakcję krzewów na wzbogacanie gleby i wyciągać odpowiednie wnioski. Jeżeli użyjemy nadmiernej ilości nawozu możemy doprowadzić do chlorozy, a nawet śmierci rośliny. W przypadku niektórych odmian hortensji można zmieniać ich kolor poprzez zmianę pH ziemi.

Redakcja antyk.net.pl

Jesteśmy zgranym zespołem pasjonatów, którzy dbają o jakość i różnorodność treści. Tworzymy artykuły związane z tematyką dbania o dom, zdrowiem, lifestyle, ekologią i ogrodem. Zapoznaj się z naszymi tekstami i prowadź świadome i zrównoważone życie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?