Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom style wnętrz

Style wnętrz – jaki wybrać?

Data publikacji 29 sierpnia 2022

Podjęcie decyzji, jaki konkretny styl wybrać dla naszego domu lub mieszkania, nie jest prostym zadaniem. Jest tak dlatego, iż musi on spełniać wiele różnych zadań jednocześnie. W tym samym czasie musi spełniać wymogi estetyczne jak i praktyczne. Z tej przyczyny style wnętrz są tak ważne. Zły dobór powoduje, że nie tylko wygląd naszego mieszkania się nam nie podoba, ale także zawadzają nam kwestie praktyczne. Dlatego warto się zapoznać z charakterystyką różnych stylów wnętrz, które postaramy się wam przybliżyć w tym artykule.

1. Styl skandynawski – wyjątkowo popularny trend wnętrzarski

Jego najbardziej charakterystycznymi cechami są: wyjątkowo częste używanie jasnych barw oraz minimalizm. Meble w tym stylu są najczęściej wykonane z drewna, są wyjątkowo lekkie oraz mają prosty kształt. Charakteryzuje go także brak zbędnych zdobień, wystrój ma być jak najbardziej funkcjonalny. Dominującymi kolorami są przeważnie różne odcienie bieli i szarości.

Styl ten związany jest także z recyklingiem. Wynika stąd popularność wykorzystania w aranżacjach w tej koncepcji wyposażenia recyklingowego. Mogą to być na przykład tak popularne meble z palet albo samodzielnie odnowione stare meble. Ciekawą opcją może być odświeżenie starego wyposażenia za pomocą farb kredowych. Musimy tylko pamiętać o odpowiednim przygotowaniu mebli do tej operacji za pomocą specjalnych środków czystości.

2. Style wnętrz – styl klasyczny

Jest to ponadczasowa metoda na urządzenie wnętrza, która jest popularna w całej europie. Tradycja tego stylu jest wyjątkowo bogata, gdyż rozwija się aż od starożytności. Jest to idealny wybór dla tych, którzy poszukują uniwersalnego stylu sprawdzającego się mimo upływu lat. Jeśli nie lubisz często rearanżować wnętrza swojego mieszkania pod dyktando kolejnej tymczasowej mody, to będzie to idealny wybór dla Ciebie.  Do charakterystycznych cech tego stylu należą naturalne materiały o  wysokiej jakości i trwałości. Dominujące kolory to brązy i beże, a estetycznie dominuje symetria oraz proste formy.

3. Styl industrialny, czyli loftowy

Zaistniał on w połowie XX wieku w USA. Powstał on ze względu na potrzebę wykorzystania starych, opuszczonych fabryk przemieniając je na przykład w lokale mieszkalne. Pierwotnie w tym stylu mieszkania miały bardzo duży metraż oraz wysokie okna, jednak w wersji nowoczesnej jest on dostosowany do warunków standardowych lokali mieszkalnych. 

Najbardziej charakterystyczną cechą tego stylu jest cegła na ścianie, która najczęściej pozostawiona jest w oryginalnym kolorze lub ewentualnie przemalowana na biało. Klimat wnętrza z założenia ma być wyjątkowo surowy. Z tej przyczyny dominującymi materiałami będzie beton, metal, szkło czy czy drewno. Ilość ozdób będzie tutaj ograniczona najbardziej, jak to tylko możliwe.

Styl wnętrza – wybór

Współczesne style wnętrz pozwalają nam na dostosowanie naszego miejsca zamieszkania do naszych potrzeb estetycznych i praktycznych. Poza wymienionymi wyżej możliwościami istnieje wiele innych opcji. Jeśli więc nie znalazłeś wśród nich stylu dla siebie, to na pewno jeszcze odnajdziesz ten, który będzie dla Ciebie idealny.

Redakcja antyk.net.pl

Jesteśmy zgranym zespołem pasjonatów, którzy dbają o jakość i różnorodność treści. Tworzymy artykuły związane z tematyką dbania o dom, zdrowiem, lifestyle, ekologią i ogrodem. Zapoznaj się z naszymi tekstami i prowadź świadome i zrównoważone życie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?