Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle jak dbać o zdrowie

Jak dbać o zdrowie – kilka najważniejszych zasad

Data publikacji 12 lipca 2022

Zastanawiasz się, co dobrego możesz zrobić dla swojego samopoczucia Dobrze trafiłeś! Jeżeli będziesz postępować zgodnie z tymi zasadami nie będziesz miał żadnej przyczyny, żeby się zastanawiać: “jak dbać o zdrowie?”.

Jak dbać o zdrowie – unikanie używek

Regularne stosowanie używek to jedna z najczęstszych przyczyn chorób cywilizacyjnych. Trudno wyliczyć wszystkie negatywne skutki napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych na zdrowie. Stopniowe ograniczanie ich spożycia na pewno pozytywnie wpłynie na Twoje zdrowie. Jeżeli masz duże problemy z kontrolą spożycia używek warto, żebyś skonsultował się z psychiatrą lub psychologiem w celu wprowadzenia odpowiedniej formy terapii.

Zachowywanie odpowiedniej higieny snu

Jeżeli regularnie nie śpisz odpowiednio długo lub w inny sposób zaniedbujesz sen, to warto, żebyś zastosował się do kilku podstawowych zasad:

  • godzinę przed snem unikaj światła niebieskiego wydzielanego przez telewizory, ekrany komputerów i telefony komórkowe
  • ustal regularne godziny snu
  • śpij przynajmniej 7 godzin na dobę, możesz potrzebować go godzinę lub dwie więcej w zależności od Twojego trybu życia i predyspozycji indywidualnych
  • zadbaj o to, żeby przed snem odpowiednio się zrelaksować oraz zasypiać w zaciemnionym i cichym pomieszczeniu

Jak dbać o zdrowie – regularny wysiłek fizyczny

Jeśli sport nie gra żadnej roli w Twoim życiu, to najwyższa pora to zmienić! Nie ważne czy będzie to joga, jazda na rowerze czy trening z ciężarami. Każda regularna aktywność fizyczna o umiarkowanej intensywności poprawi Twoje zdrowie. Ważne, żeby znaleźć taki rodzaj wysiłku, który będzie Ci sprawiał jakąś przyjemność i nie będzie tylko żmudnym obowiązkiem. Zmuszanie się do aktywności przeważnie kończy się niestety jej całkowitym zaniechaniem, co długofalowo

Przyjrzyj się swoim nawykom żywieniowym

Jeżeli w Twoim jadłospisie króluje przetworzona żywność, a największy wysiłek jaki wkładasz w ugotowanie obiadu to wstawienie do piekarnika gotowej pizzy, to najwyższy czas to zmienić! Nie bez przyczyny mówi się: “Jesteś tym, co jesz”. Sposób, w jaki się odżywiamy, wpływa na funkcjonowanie całego organizmu człowieka. Warto znaleźć takie produkty i dania, które jednocześnie są zdrowe i nam smakują oraz stopniowo wprowadzać zmiany do jadłospisu. Oprócz tego, co jemy, znaczenie ma także jak to robimy. Warto, aby nasze posiłki były regularne oraz spożywane powoli. Pozwoli to uniknąć tak współcześnie powszechnych kłopotów z trawieniem.

Badaj się regularnie

Wszystkie z wyżej wymienionych porad dotyczących tego, jak dbać o zdrowie, mogą się okazać nieskuteczne, jeśli występuje u Ciebie jakiś ukryty problem zdrowotny. Dlatego regularnie wykonuj badania kontrolne, żeby uniknąć niepotrzebnych powikłań. Wcześnie wykryte choroby lub niedobory przeważnie da się z łatwością wyleczyć i wrócić do zdrowia. Warto też zwrócić uwagę na to, jakie problemy zdrowotne występowały w naszej rodzinie i prewencyjnie badać się pod ich kątem lub stosować działania zapobiegawcze.

BOOSTBIOTECH

Redakcja antyk.net.pl

Jesteśmy zgranym zespołem pasjonatów, którzy dbają o jakość i różnorodność treści. Tworzymy artykuły związane z tematyką dbania o dom, zdrowiem, lifestyle, ekologią i ogrodem. Zapoznaj się z naszymi tekstami i prowadź świadome i zrównoważone życie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?