Jakie są objawy udaru słonecznego?
Data publikacji 12 lipca 2022Udar słoneczny, zwany także porażeniem słonecznym, to jeden z rodzajów udarów cieplnych, który powstaje z przyczyny zbyt długiej ekspozycji na światło słoneczne, która prowadzi do przegrzania organizmu. Temperatura głęboka ciała osiąga wtedy powyżej 40 stopni celsjusza. Jest to stan, który zagraża bezpośrednio życiu człowieka. W tym artykule dowiecie się, jakie są objawy udaru słonecznego oraz poznacie podstawowe metody zapobiegania mu oraz leczenia.
Nadmierna ekspozycja na słońce i jej objawy
To, jakie są objawy ekspozycji na słońce, jest zależne od tego jak jest on silna. Mniej intensywne objawy mogą być zapowiedzią potencjalnego porażenia słonecznego, które jest z definicji stanem zagrażającym życiu. U osób, które pracują na słońcu najpierw występują tzw. kurcze cieplne, czyli mimowolne spięcia mięśni kończyn lub brzucha. Za to jeśli nie pracujemy fizycznie lub ćwiczymy, to najpierw zwracają uwagę objawy takie jak: bóle głowy, nudność czy zmiany nastroju. Przy udarach dochodzi do bardzo silnych bólów głowy czy wymiotów. Jeśli chodzi o najcięższe przypadki ekspozycji na słońce, to mogą się wtedy pojawić:
- zaburzenia krzepnięcia krwi
- anemia
- śpiączka
- niewydolność nerek
- oparzenia skóry pierwszego i drugiego stopnia
- utrata przytomności
- zaburzenia oddychania
- i wiele innych kłopotów zdrowotnych
Jak zapobiegać udarowi słonecznemu?
Już przy pierwszych negatywnych objawach wynikających z wpływu nadmiernej ekspozycji na słońce należy podjąć odpowiednie kroki. Jeśli zaczyna nas boleć głowa oraz mamy zawroty, odczuwamy ogólny niepokój a nasza skóra jest zaczerwieniona, to należy niezwłocznie przenieść się do chłodniejszego miejsca, napić się wody oraz zrobić chłodne okłady na czoło. W upalne dni najlepiej cały czas pić dużo wody, nosić odpowiednie nakrycie głowy, unikać wychodzenia z cienia oraz nosić ubranie zrobione z naturalnych materiałów, które jest jasne, lekkie, przewiewne i zakrywa ciało. Szczególnie należy unikać przebywania na słońcu w godzinach, kiedy świeci ono najmocniej.
Jakie są objawy udaru słonecznego? Kto jest najbardziej narażony?
Do osób najbardziej narażonych na działanie wysokich temperatur należą niemowlęta i dzieci. Najmłodsi są wyjątkowo mocno narażeni na udar słoneczny ze względu na cienką pokrywę czaszki oraz niezbyt bujne owłosienie. Z tej przyczyny dużo szybciej dochodzi u dzieci do przegrzania mózgu. Dlatego noszenie przez nie odpowiedniego nakrycia głowy jest koniecznością. Dzieci do tego nie mają w tym samym stopniu co dorośli wykształconych mechanizmów termoregulacyjnych. Z tej przyczyny łatwiej dochodzi u nich do przegrzania organizmu.
Pierwsza pomoc w przypadku udaru
Aby udzielić pomocy choremu należy:
- przenieść go w miejsce, w którym nie jest narażony na dalszą ekspozycję na słońce
- częściowo rozebrać i rozluźnić ubranie
- obłożyć chorego zimnymi kompresami
- jeśli osoba chora nie straciła przytomności można podać schłodzone płyny
- w przypadku utraty przytomności, dużego nasilenia objawów lub ich nieustawania należy wezwać pogotowie ratunkowe