Strona główna
Ekologia
Tutaj jesteś
Ekologia gdzie wyrzucić elektrośmieci

Gdzie wyrzucić elektrośmieci, aby poddane zostały recyklingowi?

Data publikacji 11 września 2022


Coraz więcej mówi się o zanieczyszczeniu środowiska. W oceanach można znaleźć mnóstwo plastiku, a na wysypiskach śmieci znajduje się praktycznie wszystko. Pomimo nakazu segregowania śmieci i tak wiele osób nie przestrzega tych reguł, a w kubłach na papier lądują butelki czy plastikowe odpady. Gdzie wyrzucić elektrośmieci? Jak zadbać o środowisko i przyszłość dzieci?

Segregowanie odpadów

Każda osoba, która jest świadoma zanieczyszczenia środowiska, powinna przede wszystkim rozpocząć segregację śmieci. Choć jest to obowiązek w Polsce, to jednak wiele osób nie podchodzi do tego zbyt rygorystycznie. Czasami się nie chce, a niektóre osoby twierdzą, że jeden śmieć nic nie zmieni. Nie jest to oczywiście prawdą. Przede wszystkim należy oddzielać od siebie papier, plastik i szkło, które podlegają recyklingowi. Z nich produkuje się następnie kolejne opakowania i przedmioty, które zyskują drugie życie. Dzięki temu dba się o środowisko i oszczędza przyrodę. Bardzo ważne jest także wyrzucanie elektrośmieci w odpowiednich punktach. Coraz więcej osób zmienia co roku telefony, wymienia baterie w różnych urządzeniach, czy kupuje nowy odkurzacz lub robot kuchenny. Stare przedmioty elektroniczne nie mogą trafić do zwykłego kubła na śmieci. Muszą być one przewiezione do specjalnego miejsca, w którym zostaną zutylizowane lub przetworzone.

Gdzie wyrzucić elektrośmieci?

W ostatnich latach szczególnie dużo jest elektrośmieci. Jest to wynikiem rozwoju technologii i częstej wymiany sprzętów elektronicznych. Nie każdy wie, że zużyty sprzęt elektroniczny, musi być oddany w odpowiednie miejsce. Tak samo sprawa wygląda z bateriami czy żarówkami, które powinny być wyrzucane do specjalnych pojemników. Pojemniki na baterie czy żarówki znajdują się w wielu sklepach spożywczych, czy przemysłowych. Można je znaleźć w dyskontach i warto je zbierać w domu do siateczki, aby potem je wyrzucić w odpowiednim do tego miejscu. W wielu miejscowościach powstają także kubły na elektrośmieci o mniejszych gabarytach. Stoją one w konkretnych punktach w mieście czy we wsi i można do nich wrzucić stare żelazko, drukarkę czy mikser. Są także specjalne punkty w każdej miejscowości, w których można zostawić zużyty sprzęt elektroniczny. Należy sprawdzić na stronie urzędu miejskiego, gdzie znajdują się takie punkty. Raz na jakiś czas gminy organizują także zbiórkę wielkogabarytowych sprzętów i mebli, które można wystawić przed dom. Wówczas można pozbyć się starych mebli czy telewizora. Kupując nowy sprzęt, taki jak pralkę czy lodówkę, można porozumieć się ze sklepem, aby zabrał stary sprzęt elektroniczny.

Dlaczego należy segregować śmieci/

Segregowanie odpadów jest bardzo ważne w kontekście zanieczyszczenia powietrza. Jeśli każdy będzie dbać o to, aby śmieci były poddawane recyklingowi, to będzie ich znacznie mniej. Należy szczególną uwagę przyłożyć do elektrośmieci, które niekorzystnie wpływają na środowisko naturalne. Każdy w obecnych czasach ma samochód i może poświęcić kilka chwil, aby wywieźć starą drukarkę czy komputer do odpowiedniego punktu.

Redakcja antyk.net.pl

Jesteśmy zgranym zespołem pasjonatów, którzy dbają o jakość i różnorodność treści. Tworzymy artykuły związane z tematyką dbania o dom, zdrowiem, lifestyle, ekologią i ogrodem. Zapoznaj się z naszymi tekstami i prowadź świadome i zrównoważone życie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?