Strona główna
Ekologia
Tutaj jesteś
Ekologia gospodarstwa ekologiczne

Gospodarstwa ekologiczne – czym są i na jakich zasadach funkcjonują?

Data publikacji 19 lipca 2022

Współcześnie przeciętny konsument coraz bardziej interesuje się tym, żeby wyborem odpowiednich produktów zminimalizować swój wpływ na środowisko. Stąd wynika ustawicznie zwiększająca się popularność, którą cieszą się gospodarstwa ekologiczne. Żywność w nich produkowana jest nie tylko zdrowsza. Ma też ona mniej wpływać na środowisko naturalne poprzez brak stosowania środków chemicznych oraz nawozów mineralnych w jej produkcji. Założenie takiego gospodarstwa wiąże się ze spełnianiem konkretnych prawnych wymogów, co nie jest proste. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ich temat, to ten artykuł na pewno Ci pomoże!

Idea produkcji ekologicznej żywności

Jej głównym celem jest produkcja żywności dbając o dobrostan środowiska oraz zwierząt.

Produkcja ekologiczna jednocześnie dba o różnorodność biologiczną, zachowywanie rygorystycznych norm hodowli oraz ochronę zasobów naturalnych. Wszystkie zasady dotyczące produkcji ekologicznej żywności są odgórnie prawnie ustalone na terenie całej Unii Europejskiej. 

Czuwają nad ich przestrzeganiem specjalne jednostki certyfikacyjne ustawicznie kontrolowane przez krajowe służby inspekcji jakości. Z tej przyczyny producent musi posiadać wnikliwą wiedzę na temat rozporządzeń, aby jego produkt mógł być w ogóle uznany za żywność ekologiczną. Jednakże mimo stosowania trudniejszych metod, trzeba wyprodukować pokarmy wysokiej jakości, gdyż na rynku eko gospodarstw panuje duża konkurencja.

Jak zostać ekorolnikiem?

Chcąc założyć gospodarstwa ekologiczne konieczna jest nie tylko dokładna znajomość prawa, ale skrupulatne przestrzeganie go. Wszystkie produkty muszą być zarejestrowane w agencji kontroli. Przeważnie corocznie przeprowadza ona inspekcje oraz szereg kontroli jakości, z tej przyczyny żadne uchybienia nie zostaną pominięte. 

Każde gospodarstwo, które chce rozpocząć produkcję ekologiczną, musi przejść okres “przekształcenia”. Podczas niego nie można jeszcze sprzedawać produktu jako ekologiczny, mimo że musimy zachowywać te same normy. Jest to przeważnie trudny okres dla potencjalnego gospodarstwa ekologicznego. Dzieje się tak, gdyż ten rodzaj produkcji przynosi niższe plony, ale nie można ich sprzedać jeszcze za tę samą cenę co certyfikowaną ekożywność. Wszystkie rośliny wyhodowane w trakcie tego okresu muszę pochodzić ze specjalnych certyfikowanych nasion. Czas trwania przekształcenia wynosi:

  • 3 lata w przypadku sadów z wieloletnimi owocami miękkimi, owocami z drzew i winogronami
  •  12 miesięcy w przypadku hodowli świń i drobiu
  • 2 lata w przypadku upraw rocznych na paszę dla przeżuwaczy.

Ze względu na te trudności, Unia Europejska oraz jej kraje członkowskie oferują różne rodzaje dofinansowań, które wspomagają rolników w tym trudnym okresie oraz później w utrzymaniu gospodarstwa ekologicznego. Producenci tego typu żywności mogą się także ubiegać o inne formy pomocy, jak na przykład wsparcie dochodu w ramach wspólnej polityki rolnej oraz kwalifikują się do płatności z tytułu zazieleniania. Mimo wszystkich potencjalnych trudności warto rozważyć prowadzenie tego typu gospodarstwa.

Redakcja antyk.net.pl

Jesteśmy zgranym zespołem pasjonatów, którzy dbają o jakość i różnorodność treści. Tworzymy artykuły związane z tematyką dbania o dom, zdrowiem, lifestyle, ekologią i ogrodem. Zapoznaj się z naszymi tekstami i prowadź świadome i zrównoważone życie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?