Strona główna
Ekologia
Tutaj jesteś
Ekologia jak dbać o środowisko

Jak dbać o środowisko – proste sposoby

Data publikacji 12 lipca 2022

Przejmuje Cię los naszej planety, ale jeszcze nie wiesz jak dbać o środowisko? W tym artykule znajdziesz garść porad, które będziesz mógł od razu wprowadzić w życie i w dużym stopniu zmniejszyć swoje zużycie zasobów naturalnych oraz ograniczyć ślad węglowy. 

1. Zmniejsz swoje zużycie prądu – prosty sposób na ograniczenie swojego wpływu na klimat

Znaczna większość energii elektrycznej w Polsce powstaje w wyniku spalania węgla. Ograniczając swoje zużycie prądu możesz znacząco obniżyć swój negatywny wpływ na zanieczyszczenie powietrza. Warto, żebyś wprowadził kilka zdrowych nawyków:

  • zacznij używać żarówek energooszczędnych
  • używając pralki i zmywarki staraj się używać energooszczędnych programów oraz nie uruchamiać tych urządzeń, jeśli nie są zapełnione
  • nie pozostawiaj sprzętów, z których nie korzystasz, podłączonych do prądu
  • włączaj światło tylko wtedy, kiedy to konieczne oraz nie zapominaj o jego wyłaczaniu

2. Jak dbać o środowisko – nie marnuj jedzenia

Kupuj tylko tyle żywności ile zjesz. Jeżeli będziesz starać się robić przesadnie duże zapasy, to bardzo duża ilość jedzenia najprawdopodobniej się zmarnuje. Jeżeli jednak posiadasz już zbyt duże zapasy lub zostało Ci sporo obiadu, który się zmarnuje, to warto przekazać ten nadmiar żywności do jednej z organizacji zajmujących się przekazywaniem jej potrzebującym

3. Jak dbać o przyrodę – unikaj jazdy samochodem

Jeśli rzeczywiście nie musisz, to zrezygnuj z używania auta. Jest wiele bardziej przyjaznych dla środowiska alternatyw. W zależności od odległości możesz wybrać się na spacer, przejechać rowerem lub skorzystać z komunikacji miejskiej. Każde z tych rozwiązań jest dużo zdrowsze dla klimatu. Do tego ograniczając jazdę samochodem zwiększysz także swoją aktywność fizyczną, co pozytywnie wpłynie na Twoje zdrowie.

4. Segreguj odpady i zmniejsz ilość śmieci

Na szczęście aktualnie segregacja odpadów jest często narzucana przez przepisy, ale istnieją niestety sytuacje w których można jej uniknąć. Dzięki recyklingowi nie zwiększamy ilości śmieci w naszym otoczeniu. Trzeba tylko zapamiętać, jakimi kolorami oznaczone są konkretne kosze na śmieci i wyrobić sobie nawyk segregacji, aby zniwelować swój wpływ na planetę.  

  • niebieski (papier);
  • żółty (metale i tworzywa sztuczne);
  • zielony (szkło);
  • brązowy (odpady BIO);
  • czarny (odpady zmieszane).

5. Kupuj rzeczy i przedmioty używane

Wiele osób zadając sobie pytanie jak dbać o środowisko zaczyna swoją przygodę z wszelkiego rodzaju second handami. Dzięki nim możesz nie tylko zadbać o klimat, ale też znaleźć różne ciekawe przedmioty w niższych cenach. Wielu z was mile się zaskoczy jakością ubrań, które można znaleźć w niepozornym lumpeksie.

6. Używaj toreb wielorazowych

Używanie plastikowych siatek jest równie powszechne co nieekologiczne. Jeśli chcesz dbać o środowisko, to warto, żebyś na każde swoje zakupy brał torby wielorazowe lub plecak. Jeżeli jednak zdarzy Ci się o nich zapomnieć, to pamiętaj, że po wypakowaniu rzeczy z plastikowej siatki można ją jeszcze do czegoś wykorzystać, np. jako mniejszy worek na śmieci.

Redakcja antyk.net.pl

Jesteśmy zgranym zespołem pasjonatów, którzy dbają o jakość i różnorodność treści. Tworzymy artykuły związane z tematyką dbania o dom, zdrowiem, lifestyle, ekologią i ogrodem. Zapoznaj się z naszymi tekstami i prowadź świadome i zrównoważone życie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?