Strona główna
Ekologia
Tutaj jesteś
Ekologia ogródek warzywny na balkonie

Ogródek warzywny na balkonie – zrób to sam!

Data publikacji 27 sierpnia 2022

Chciałbyś cieszyć się  z własnej uprawy, mimo że nie posiadasz do dyspozycji ogrodu? Ogródek warzywny na balkonie będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Przy odpowiednim gospodarowaniu przestrzenią nawet na tak małym metrażu można wyhodować jadalne rośliny, które wzbogacą przygotowywane przez Ciebie dania a do tego dzięki odpowiednim metodom uprawy będą wyjątkowo zdrowe. Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć aby rozpocząć swoją przygodę z ogrodnictwo balkonowe.

Gospodarowanie przestrzenią na balkonie

Pierwszą rzeczą, nad którą należy się zastanowić chcąc założyć ogródek warzywny na balkonie jest to, w jaki sposób chcemy zagospodarować dostępną nam przestrzeń. Rozwiązaniem wartym wzięcia pod uwagę są mocowane do ściany metalowe lub drewniane kratki, które stanowią bazę dla warzywnika pionowego. Możemy na nich wieszać skrzynki, półki jak i doniczki, ale także mogą posłużyć jako podpora dla pnących się roślin. Dobrym wyborem będą także standardowe skrzynki balkonowe, które można przymocować do balustrady lub postawić na posadzce. 

Optymalne warunki hodowli warzyw na balkonie

Hodowla warzyw jest możliwa na każdym balkonie, na który dociera światło słoneczne. Jedynie bezpośrednie sąsiedztwo dróg z dużym natężeniem ruchu ulicznego nie pozwoli nam założyć na naszym balkonie ogródka, gdyż wiąże się on ze znacznym zanieczyszczeniem powietrza oraz dużą ilością kurzu. Większość roślin skorzysta na wybraniu im stanowiską z dużą jego dostępnością, ale jednocześnie musimy uważać, żeby jego nadmiar nie doprowadził do poparzenia słonecznego naszych roślin. Próba uprawy balkonowej w miejscu cienistym prawdopodobnie skończy się niepowodzeniem. 

Ogródek warzywny na balkonie – optymalny moment wysiewu

Wysiew należy rozpocząć w momencie, kiedy nie będzie już więcej przymrozków. Najczęściej jest to między 15 a 20 maja. Będziemy mogli się wtedy cieszyć własnymi warzywami w czerwcu lub lipcu w zależności od rośliny. Szybszą metodą jest kupienie gotowych rozsad, czyli młodych roślin w plastikowych pojemnikach, które przesadza się do większych doniczek. W ten sposób możemy ominąć pierwsze etapy pielęgnacji roślin oraz ułatwić sobie założenie pierwszego ogródka warzywnego.

Jakie warzywa wybrać?

Niektóre warzywa nie tylko możemy uprawiać na balkonie lub tarasie, ale nawet mogą mieć tam lepsze warunki niż w ogrodzie! Ciepłolubne rośliny zdecydowanie będą dobrze się czuły w łatwo nagrzewających się pojemnikach na balkonie niż w zimnej glebie w ogrodzie. Dlatego do najczęściej uprawianych w ten sposób warzyw należą pomidory! Interesującą opcję może także stanowić papryka. W mniejszych doniczkach może zasadzić warzywa takie jak: rukola, sałata, szczypiorek czy rzodkiewka. Dobrym wyborem będą także różnego rodzaju zioła jak na przykład bazylia pospolita lub majeranek ogrodowy. Nie tylko wzbogacą one smak potraw, ale także odstraszają niektóre szkodniki oraz sprzyjają zdrowemu wzrastaniu warzyw z nimi sąsiadujących.

PRACOWANIAFORMA

jak tanio urządzić mieszkanie

Redakcja antyk.net.pl

Jesteśmy zgranym zespołem pasjonatów, którzy dbają o jakość i różnorodność treści. Tworzymy artykuły związane z tematyką dbania o dom, zdrowiem, lifestyle, ekologią i ogrodem. Zapoznaj się z naszymi tekstami i prowadź świadome i zrównoważone życie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?